Kdy co sázet na zahradě: Užitečný kalendář pro nadšené zahradníky

Kdy Co Sázet Na Zahradě

Jarní výsadba zeleniny

S příchodem jara a teplejších dnů se zahrádkářům otevírají nové možnosti. Březen a duben jsou ideální měsíce pro výsadbu rané zeleniny. Mezi první druhy, které můžeme vysévat přímo na záhon, patří mrkev, ředkvičky, špenát nebo hrášek. Tyto druhy jsou odolnější vůči chladu a snesou i mírné mrazíky. Pro dosažení bohatší úrody a urychlení růstu je vhodné si předpěstovat sazenice. Rajčata, papriky, okurky nebo celer vyséváme v březnu do truhlíků a umístíme je na teplé a světlé místo. Záhradkářský tip: Pro silnější a zdravější sazenice je vhodné je po vzejití přepíchat do samostatných květináčků. Tím zajistíme dostatek prostoru pro kořenový systém. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku a hnojení. S příchodem května, kdy už nehrozí ranní mrazíky, můžeme sazenice vysadit na záhon.

Letní výsadba zeleniny

S příchodem letních dnů a teplého počasí se otevírají další možnosti pro pěstování zeleniny na zahradě. I v průběhu června a července můžeme sázet celou řadu plodin, které nám zpestří jídelníček čerstvou úrodou. Mezi ně patří například fazole, které preferují teplejší půdu a rychle rostou. Vyséváme je přímo na záhon do řádků vzdálených asi 40 cm od sebe. Podobně postupujeme i u cuket a dýní, které sázíme na slunné stanoviště do sponu 1 x 1 metr. Pro ty, kteří nemají tolik prostoru, je ideální pěstování popínavých odrůd. Nezapomínejme ani na pravidelnou zálivku, zejména v období sucha, a přihnojování, abychom rostlinám dodali potřebné živiny pro zdravý růst a bohatou úrodu.

Podzimní výsadba zeleniny

Ačkoliv se podzim nese v duchu sklizně, pro šikovné zahrádkáře je to i ideální čas pro výsadbu některých druhů zeleniny. Nejenže si tak zajistí úrodu brzy na jaře, ale rostliny budou silnější a odolnější vůči škůdcům. Co tedy sázet na podzim? Mezi nejoblíbenější druhy patří česnek, cibule sazečka a špenát. Česnek vysazujeme od října do listopadu do hloubky asi 5 cm. Podobně postupujeme i u cibule sazečky. Špenát vyséváme od srpna do září, a pokud je mírná zima, můžeme sklízet čerstvé listy i během zimních měsíců. Kromě těchto stálic se na podzim daří i mrkvi, petrželi a pažitce. Záhradkářský tip: Před výsadbou nezapomeňte půdu důkladně prokypřit a zbavit plevele. Pro lepší růst přidejte kompost nebo jiný organický materiál.

Kdy co sázet na zahradě
Druh zeleniny Období výsevu Období sklizně
Ředkvičky Březen - Duben Duben - Květen
Mrkev Březen - Květen Červenec - Říjen
Rajčata Únor - Březen (skleník), Květen (venkovní záhon) Červenec - Říjen

Výsadba květin na jaře

Jaro je v plném proudu a s ním i touha zahalit naše zahrady do pestrobarevných květů. Kdy ale s výsadbou začít a jaké druhy květin zvolit? Obecně platí, že s výsadbou letniček začínáme až po zmrzlých mužích, tedy v druhé polovině května. Do té doby můžeme ale s klidem vysadit cibuloviny, které kvetou na jaře, jako jsou narcisy, tulipány nebo hyacinty. Ty sázíme již na podzim, ale pokud jsme to nestihli, nic není ztraceno. Cibuloviny můžeme vysadit i na jaře, i když pravděpodobně nepokvetou v plné síle. Zahradnický tip: Před výsadbou cibulovin namočte cibulky na několik hodin do vody. Budou lépe prospívat. Po zmrzlých mužích se otevírá svět možností a my můžeme vysazovat letničky, které nám budou dělat radost až do prvních mrazů. Mezi nejoblíbenější patří například aksamitníky, petúnie, lobelky nebo begónie. Tyto druhy jsou nenáročné na pěstování a odmění se nám bohatým kvetením.

kdy co sázet na zahradě

Letní výsadba květin

S příchodem léta a teplých dnů se otevírá další kapitola v životě každého zahrádkáře – letní výsadba květin. Zatímco některé druhy už dávno krášlí naše záhony, jiné teprve čekají na svou příležitost zazářit. Mezi ně patří například slunečnice, aksamitník nebo zimolez. Tyto květiny milují slunce a teplo, proto je ideální doba pro jejich výsadbu právě v letních měsících. Nezapomeňte jim dopřát dostatek prostoru, aby se mohly rozrůst do krásy. Zahradnický tip: Před výsadbou půdu důkladně prokypřete a přidejte kompost, zajistíte tak rostlinám dostatek živin pro jejich růst. Letní výsadba se netýká jen květin, ale i některých druhů zeleniny. Pokud jste nestihli vysadit rajčata nebo papriky na jaře, nezoufejte. I v létě máte šanci vypěstovat si vlastní úrodu. Sázejte je však do květináčů nebo truhlíků, abyste jim zajistili dostatečnou ochranu před případnými chladnými nocemi.

Podzimní výsadba květin

Podzimní výsadba květin není jen o cibulovinách, i když ty hrají prim. Právě teď je ideální čas na to, abyste do země dostali tulipány, narcisy, hyacinty a další posly jara. Důležité je sázet je do hloubky rovnající se trojnásobku jejich výšky. Nezapomeňte na drenáž, cibuloviny nesnáší přemokření. Kromě cibulovin ale můžete na podzim vysadit i některé dvouletky, které vám na jaře rozkvetou záplavou barev. Jde například o macešky, pomněnky nebo chejry. Ty vysazujte do záhonů s humózní a propustnou půdou. Záhradkársky tip: Před prvními mrazy nezapomeňte záhony s vysazenými květinami přikrýt chvojím, aby kořeny nepomrzly.

kdy co sázet na zahradě

Výsadba stromů a keřů

S příchodem jara a podzimu se zahrádkářům otevírá ideální období pro výsadbu stromů a keřů. Správné načasování je klíčové pro zdravý růst a bohatou úrodu. Zatímco listnaté stromy a keře se nejlépe ujímají na podzim, kdy půda uchovává teplo a vlhkost, pro ovocné stromy je vhodnější jaro. Vybírejte sazenice s kompaktním kořenovým systémem a nepoškozenými výhony. Před výsadbou je důležité půdu důkladně prokypřit a obohatit o kompost. Přihrňte zeminu ke kmínku a vytvořte mírnou terénní prohlubeň, která usnadní absorpci vody. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, a to i během prvních let po výsadbě, zvláště během suchých měsíců. Pro podporu růstu a ochranu proti škůdcům je vhodné aplikovat organické hnojivo. Výsadba stromů a keřů je investicí do budoucnosti vaší zahrady, která se vám odmění krásou a užitkem po mnoho let.

Nejlepší doba pro sázení zeleniny na zahradě je tehdy, když už nehrozí mrazíky a půda je dostatečně teplá, obvykle od poloviny května.

Anežka Malá

Správné načasování výsadby

Načasování je při zakládání a péči o zahradu klíčové. Různé druhy rostlin mají odlišné nároky na teplotu a délku vegetačního období. Správné načasování výsadby zajistí rostlinám optimální podmínky pro zakořenění, růst a plodnost. Včasná výsadba může vést k poškození mladých rostlin mrazem, naopak pozdní výsadba může způsobit, že rostliny nestihnou do zimy dostatečně zesílit. Pro začínající zahrádkáře je vhodné řídit se lunárním kalendářem, který radí, kdy sázet a přesazovat jednotlivé druhy rostlin. Kalendář zohledňuje fáze Měsíce a jejich vliv na vegetaci. Záhradkářský tip: Před výsadbou si vždy ověřte předpověď počasí a vyhněte se výsadbě v období silných mrazů, přívalových dešťů nebo naopak velkého sucha.

Tipy pro začátečníky

Začínáte se zahradničením a nevíte, kdy s čím začít? Nebojte se, každý někdy začínal. Důležité je vybrat si vhodné rostliny pro dané roční období a vaše klimatické podmínky. Na jaře se vysazují například rajčata, papriky, okurky nebo dýně. Naopak na podzim je ideální čas pro výsadbu cibulovin, jako jsou tulipány, narcisy nebo hyacinty. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, hnojení a odplevelování. Pro pěstování zeleniny je vhodné zvolit slunné stanoviště s výživnou půdou. Pro začátek si vyberte nenáročné druhy, se kterými budete mít úspěch a radost z vlastní úrody. Nebojte se experimentovat a zkoušet nové věci. Zahradničení je skvělý způsob, jak si odpočinout, zrelaxovat a užít si plody své práce.

kdy co sázet na zahradě

Nejčastější chyby

Ačkoliv se může zdát sázení rostlin jako jednoduchá záležitost, i zkušení zahrádkáři se občas dopouští chyb, které pak negativně ovlivní úrodu. Jednou z nejčastějších je předčasné sázení. Teplomilné druhy zeleniny, jako jsou rajčata, papriky nebo okurky, jsou na chlad velmi citlivé. Vysazení do studené půdy může vést k zastavení růstu, žloutnutí listů a v nejhorším případě i k úhynu rostliny. Nepodceňujte proto sledování nočních teplot a s výsadbou počkejte až pominou ranní mrazíky. Stejně tak důležité je přizpůsobit výběr rostlin daným podmínkám. Ne každá rostlina prosperuje na slunném stanovišti a naopak. Zatímco rajčata milují slunce, salát nebo špenát ocení spíše polostín. Před nákupem sazenic si proto vždy ověřte, jaké podmínky daný druh preferuje, ať už se jedná o typ půdy, vlhkost nebo oslunění. Dodržením těchto základních rad předejdete mnoha zklamáním a vaše zahrada se vám odmění bohatou úrodou.

Užitečné zdroje informací

Pro ty, kteří se chtějí o pěstování na zahradě dozvědět více a hledají spolehlivé rady, existuje mnoho užitečných zdrojů informací. Lunární kalendář je oblíbeným pomocníkem mnoha zahrádkářů. Poskytuje informace o tom, které dny jsou vhodné pro setí, sázení a sklizeň konkrétních druhů rostlin v závislosti na fázích Měsíce. Internetové stránky a fóra věnované zahradničení jsou skvělým místem pro sdílení zkušeností, tipů a triků s ostatními nadšenci. Mnoho užitečných informací a praktických rad najdete také v knihách a časopisech specializovaných na zahradničení. Nebojte se experimentovat a objevovat nové metody, ale vždy se řiďte osvědčenými radami a zdravým rozumem.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: domov