Rudbekie: Slunce na vaší zahradě
- Rudbekie: Barevný květ pro každou zahradu
- Původ a charakteristika rudbekií
- Druhy rudbekií: Od trpaslíků po obry
- Pěstování rudbekií: Tipy a triky
- Slunce milující krásky: Stanoviště a půda
- Zálivka a hnojení rudbekií
- Množení rudbekií: Dělení a výsev
- Rudbekie v zahradním designu
- Kombinace s jinými trvalkami
- 0 Rudbekie a jejich škůdci a choroby
- 1 Řez a zazimování rudbekií
- 2 Rudbekie: Pastva pro včely a motýly
- 3 Rudbekie jako řezaná květina
- 4 Rudbekie: Symbol optimismu a radosti
Rudbekie: Barevný květ pro každou zahradu
Rudbekie, česky také třapatky, jsou oblíbené trvalky, které na zahradě rozkvétají zářivými barvami od žluté přes oranžovou až po mahagonovou. Tyto nenáročné krásky pocházejí ze Severní Ameriky a do Evropy se dostaly v 17. století. Rudbekie jsou ideální volbou pro začínající i zkušené zahradníky, protože jsou odolné vůči suchu a chorobám. Daří se jim na slunných stanovištích s dobře propustnou půdou. Během léta a podzimu vás rudbekie potěší bohatým kvetením, které přiláká do vaší zahrady motýly a další užitečný hmyz. Existuje mnoho druhů a kultivarů rudbekií, lišících se výškou, tvarem květů i barvou. Mezi nejoblíbenější patří třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta) s velkými žlutými květy a třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida) s oranžovožlutými květy a tmavým středem. Rudbekie se snadno množí dělením trsů na jaře nebo na podzim. Jsou vhodné do smíšených trvalkových záhonů, venkovských zahrad i k řezu do vázy, kde vám jejich krása vydrží déle než týden.
Původ a charakteristika rudbekií
Rudbekie, latinsky Rudbeckia, jsou oblíbené a nenáročné trvalky pocházející ze Severní Ameriky. Tyto rostliny, jejichž krása učarovala již původním obyvatelům kontinentu, si získaly oblibu i v evropských zahradách. Rudbekie se pyšní zářivými květy, které připomínají slunce. Dominantní terč obklopený okvětními lístky může mít různé barvy, od sytě žluté přes oranžovou až po tmavě hnědou. Kultivary rudbekií se liší nejen barvou květů, ale také jejich tvarem a velikostí. Některé odrůdy se mohou pochlubit jednoduchými květy, jiné zase okouzlí plnými květy s hustými okvětními lístky. Rudbekie jsou relativně nenáročné na pěstování a odolné vůči chorobám. Daří se jim na slunných stanovištích s propustnou půdou. Pravidelná zálivka a občasné přihnojení zajistí bohaté kvetení od léta až do podzimu.
Druhy rudbekií: Od trpaslíků po obry
Svět rudbekií je překvapivě rozmanitý. Existuje mnoho druhů a kultivarů, které se liší výškou, barvou květů i tvarem. Pro snazší orientaci si je můžeme rozdělit do skupin podle jejich vzrůstu. Na jednom konci spektra najdeme nízké, kompaktní trvalky, dosahující výšky pouhých 30 cm, vhodné do skalek či nádob. Naopak na druhém konci na nás čekají majestátní obři, tyčící se až do výšky dvou metrů, ideální jako dominanta trvalkového záhonu či pro oživení plotu. Mezi těmito extrémy se pak nachází široká škála středně vysokých rudbekií, které se uplatní v každé zahradě. Ať už hledáte rudbekii s ohnivě oranžovými květy, s jemnými žlutými tóny nebo s netradičními mahagonovými odstíny, zaručeně si vyberete tu pravou pro vaši zahradu. Při výběru rudbekie se kromě výšky zaměřte také na dobu kvetení a nároky na pěstování. Některé druhy kvetou již od června, jiné až od srpna a jejich květy zdobí zahradu až do prvních mrazů.
Pěstování rudbekií: Tipy a triky
Rudbekie, s jejich zářivými květy připomínajícími slunce, patří k nejoblíbenějším trvalkám v našich zahradách. Pěstování rudbekií není nijak náročné, a proto si je může dovolit i úplný začátečník. Rudbekie preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Snesou však i mírný polostín. Důležité je zajistit jim dostatečnou zálivku, a to zejména během horkých letních dnů. Na jaře je vhodné rudbekie přihnojit kompostem nebo pomalu rozpustným hnojivem. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další kvetení a prodloužíte si tak radost z jejich krásy až do podzimu. Rudbekie se množí dělením trsů na jaře nebo na podzim. Můžete si je také vypěstovat ze semen, která se vysévají na jaře do skleníku nebo přímo na záhon. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob pěstování, rudbekie vám zaručeně přinesou do zahrady spoustu barev a radosti.
Slunce milující krásky: Stanoviště a půda
Rudbekie, to jsou hotové královny slunce! Pro svůj růst a bohaté kvetení potřebují slunné stanoviště, ideálně s minimálně 6 hodinami přímého slunečního svitu denně. V polostínu sice porostou, ale počítejte s menším množstvím květů a méně sytou barvou. Co se týče půdy, rudbekie nejsou nijak náročné. Vyhovuje jim běžná zahradní zemina, která je dobře propustná a spíše sušší. Příliš mokré stanoviště jim nesvědčí, mohlo by dojít k uhnívání kořenů. Před výsadbou můžete půdu obohatit o kompost, zajistíte tak rostlinám dostatek živin pro bujný růst.
Zálivka a hnojení rudbekií
Rudbekie sice patří mezi nenáročné trvalky, ale i tak jim určitá péče prospěje, obzvláště v období sucha. Zalévejte je pravidelně, a to zejména během horkých letních dnů. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená, proto je důležitá dobrá drenáž. Pro bohatší kvetení je vhodné rudbekie přihnojovat. Použít můžete univerzální hnojivo pro kvetoucí rostliny, a to od jara do konce léta. Hnojivo aplikujte dle instrukcí na obalu. Příliš mnoho dusíku v hnojivu může vést k bujnému růstu listů na úkor květů. Pravidelnou zálivkou a přihnojením podpoříte zdravý růst a bohaté kvetení vašich rudbekií, které vám pak budou dělat radost svými zářivými květy po celé léto.
Množení rudbekií: Dělení a výsev
Rudbekie patří mezi nenáročné trvalky, které se snadno množí. Existují dva základní způsoby, jak si rudbekie rozmnožit: dělením trsů a výsevem semen. Dělení trsů je jednodušší a rychlejší metoda. Provádí se na jaře nebo na podzim. Rudbekie vyryjeme ze země a rozdělíme na menší trsy s kořeny. Ty pak zasadíme na nové stanoviště. Výsev semen je o něco náročnější, ale umožňuje nám vypěstovat si rudbekie i z vlastních semen. Semena vyséváme na jaře do skleníku nebo pařeniště. Mladé rostlinky pak přesazujeme na záhon koncem jara. Ať už zvolíte jakýkoli způsob množení, pamatujte, že rudbekie potřebují slunné stanoviště a propustnou půdu. S trochou péče se vám odmění bohatým a dlouhotrvajícím kvetením.
Vlastnost | Rudbeckia hirta | Rudbeckia fulgida |
---|---|---|
Výška | 30-90 cm | 60-120 cm |
Barva květu | Žlutá, oranžová, mahagonová | Žlutá, oranžovožlutá |
Doba květu | Červenec - září | Srpen - říjen |
Náročnost na pěstování | Nenáročná | Nenáročná |
Rudbekie v zahradním designu
Rudbekie jsou oblíbené trvalky, které do zahrady vnášejí zářivé barvy a sluneční svit. Díky své nenáročnosti a dlouhé době květu jsou skvělou volbou pro začátečníky i zkušené zahradníky. Rudbekie se pěstují v široké škále barev, od zářivě žluté přes oranžovou až po mahagonovou. Některé odrůdy mají i zajímavé dvoubarevné květy. Rudbekie se nejlépe daří na slunném stanovišti s dobře propustnou půdou. Jsou tolerantní k suchu a netrpí příliš mnoha chorobami a škůdci. V zahradním designu se rudbekie uplatní v mnoha stylech. V přírodních zahradách se krásně kombinují s travinami, třapatkami a dalšími trvalkami. V moderních zahradách vyniknou v kombinaci s okrasnými trávami a kameny. Rudbekie jsou také vhodné k řezu a ve váze vydrží krásné až 10 dní.
Kombinace s jinými trvalkami
Rudbekie se pyšní širokou škálou barev a tvarů, což z nich dělá ideální rostliny pro kombinování s jinými trvalkami. Pro dosažení okouzlujícího efektu zkuste zkombinovat rudbekie s rostlinami, které kvetou v doplňkových barvách. Například žluté rudbekie krásně vyniknou vedle modře kvetoucích trvalek, jako jsou šanty, ostrožky nebo levandule. Naopak rudbekie s červenými a oranžovými tóny se budou skvěle doplňovat s modrofialovými květy šalvěje hajní nebo perovskie lebedolisté. Pro vytvoření harmonického vzhledu kombinujte rudbekie s trvalkami, které mají podobné nároky na pěstování, jako jsou sluneční paprsky a vlhká, ale dobře propustná půda.
0 Rudbekie a jejich škůdci a choroby
Rudbekie jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější škůdce patří slimáci a hlemýždi, kteří si rádi pochutnají na jejich listech. Proti nim lze bojovat například pomocí granulí, pastí nebo mechanickým sběrem. Dalším nepřítelem rudbekií můžou být mšice, které vysávají rostlinné šťávy a způsobují deformaci listů. Naštěstí existuje mnoho postřiků, které si s nimi hravě poradí. Co se týče chorob, rudbekie můžou trpět padlím, plísní šedou nebo rzí. Důležitá je prevence – vzdušné stanoviště, nepřehnojování dusíkem a odstraňování napadených částí rostlin. Pokud už se choroba objeví, je nutné zasáhnout fungicidem.
1 Řez a zazimování rudbekií
Rudbekie jsou nenáročné trvalky, které nám svými zářivými květy zdobí zahrady až do podzimu. Abychom se z jejich krásy mohli těšit i v příštím roce, je důležité jim před zimou věnovat trochu péče. Na podzim, po prvních mrazících, kdy listy rudbekií zhnědnou a zvadnou, je ten správný čas na jejich seříznutí. Stonek seřízneme přibližně 10-15 cm nad zemí. Použijte k tomu ostré a čisté zahradnické nůžky, abyste zabránili šíření chorob. Seříznutím rostlinu zbavíte odumírajících částí a podpoříte její zdravý růst v dalším roce. Rudbekie jsou poměrně mrazuvzdorné, přesto jim prospěje, když je na zimu trochu ochráníme. Základnu rostliny můžeme zasypat vrstvou mulče, například slámou, listím nebo kompostem. Mulč pomůže udržet v půdě vlhkost a zároveň bude chránit kořeny před mrazem. Na jaře, jakmile pomine nebezpečí mrazů, mulč odstraníme, aby se k rostlině dostalo světlo a teplo.
2 Rudbekie: Pastva pro včely a motýly
Rudbekie, s jejich zářivými květy připomínajícími slunce, jsou skutečným magnetem pro opylovače. Tyto krásky, kvetoucí od léta do podzimu, poskytují včelám, čmelákům a motýlům bohatou pastvu v podobě nektaru a pylu. Pro motýly, kteří se často živí nektarem z květů, jsou rudbekie vítaným zdrojem energie, a to zejména v pozdním létě a na podzim, kdy se připravují na zimu nebo dlouhou cestu do teplých krajin. Vysazení rudbekií ve vaší zahradě tak prospěje nejen jejímu vzhledu, ale také podpoří biodiverzitu a pomůže těmto důležitým opylovačům. Pro ještě větší lákadlo pro motýly zkombinujte rudbekie s dalšími druhy květin bohatých na nektar, jako jsou levandule, astry nebo šalvěj. Vytvoříte tak pestrou a živou zahradu, která potěší nejen vaše oči, ale stane se i útočištěm pro užitečný hmyz. Pamatujte, že podpora opylovačů je v dnešní době důležitější než kdy jindy a i malá zahrádka se může stát jejich důležitým útočištěm.
Rudbekie, s jejich zářivými květy podobnými slunci, jsou skutečným pokladem pozdního léta. Jejich krása tkví v jednoduchosti, a přesto jsou tak působivé, že rozzáří každou zahradu.
Radomír Dvořák
3 Rudbekie jako řezaná květina
Rudbekie se stávají čím dál oblíbenější i jako řezané květiny do vázy, a to hned z několika důvodů. Především jim nelze upřít dlouhou trvanlivost ve váze, vydrží vám krásné klidně i dva týdny. Dalším důvodem je jejich pestrá škála barev, od zářivě žluté přes oranžovou až po mahagonovou. Díky tomu se hodí do různých typů interiérů a aranžmá. Navíc rudbekie krásně voní, takže si jimi provoníte celý byt. Stačí si jen vybrat tu pravou odrůdu pro vás. Ať už zvolíte jakoukoli, s rudbekií ve váze si domů přinesete kousek sluneční energie a radosti.
4 Rudbekie: Symbol optimismu a radosti
Rudbekie, s jejich zářivými květy připomínajícími slunce, vnášejí do zahrad optimismus a radost. Tyto odolné trvalky, původem ze Severní Ameriky, rozkvétají v druhé polovině léta a zdobí zahrady až do podzimu. Existuje mnoho druhů a kultivarů rudbekií, od vysokých, vhodných k řezu, až po nízké, kompaktní druhy vhodné do skalek a nádob. Rudbekie preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Jsou nenáročné na péči a odolávají suchu. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další kvetení a prodloužíte si tak radost z květů až do podzimu. Rudbekie jsou skvělou volbou pro začínající i zkušené zahradníky, kteří hledají nenáročné a atraktivní trvalky. Rudbekie jsou také významným zdrojem nektaru pro včely a motýly, čímž přispívají k biodiverzitě vaší zahrady.
Publikováno: 24. 11. 2024
Kategorie: domov