Dohoda o provedení práce: Co s ní na úřadě práce?

Dpp Úřad Práce

Co je to DPP?

DPP, neboli dohoda o provedení práce, je specifickým typem pracovního poměru, který se řídí zákoníkem práce. Jde o krátkodobou a nahodilou práci, u které nesmí rozsah odpracované doby přesáhnout 300 hodin za rok u jednoho zaměstnavatele. DPP je výhodná pro studenty, důchodce nebo ty, kteří si chtějí přivydělat ke svému hlavnímu pracovnímu poměru. Důležité je vědět, že DPP podléhá registraci na Úřadu práce, a to ze strany zaměstnavatele. Zaměstnavatel je povinen dohodu zaregistrovat do 10 pracovních dnů od jejího uzavření. V opačném případě mu hrozí pokuta. Registrace na Úřadu práce slouží především ke kontrole dodržování zákoníku práce a k ochraně práv zaměstnanců.

Výhody a nevýhody DPP

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbenou formou krátkodobého pracovního poměru. Má svá specifika a její registrace na Úřadu práce přináší jak výhody, tak i nevýhody. Mezi hlavní benefity patří zejména minimální administrativa a jednoduchost. Zaměstnavatel nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění, pokud odměna nepřesáhne 10 000 Kč. Pro zaměstnance je lákavá možnost přivýdělku bez nutnosti hlášení na finančním úřadě, pokud příjem z DPP nepřesáhne 3 000 Kč za měsíc. Registrace DPP na Úřadu práce je dobrovolná, ale přináší jistou ochranu. V případě sporu se zaměstnavatelem má zaměstnanec doklad o uzavřené dohodě. Nevýhodou DPP je omezený rozsah práce, maximálně 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele. Dále je nutné zvážit, že při DPP nevzniká nárok na dovolenou ani nemocenskou.

Kdy je DPP vhodná?

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, může být pro řadu lidí zajímavým způsobem, jak si přivydělat. Její výhoda spočívá v administrativní nenáročnosti, a to jak pro zaměstnavatele, tak i pro zaměstnance. Není však vhodná pro každého a pro každou situaci. Pokud zvažujete DPP, je důležité zvážit, zda je to pro vás ta správná volba, a případně ji zaregistrovat na Úřadu práce.

Registrace DPP na Úřadu práce není povinná, ale může být výhodná pro obě strany. Pro zaměstnavatele odpadá povinnost odvádět sociální a zdravotní pojištění, pokud měsíční odměna nepřesáhne 10 000 Kč. Pro zaměstnance zase registrace znamená, že se jim odpracovaná doba započítává do evidence pro případnou podporu v nezaměstnanosti.

Maximální výdělek na DPP

Pokud jste vedeni na úřadu práce a přemýšlíte o Dohodě o provedení práce (DPP), je důležité znát pravidla ohledně maximálního výdělku. Na DPP si můžete vydělat maximálně 10 000 Kč hrubého za měsíc u jednoho zaměstnavatele, abyste nepřišli o podporu v nezaměstnanosti a další benefity. Tato hranice se vztahuje na hrubou mzdu, tedy před zdaněním a odvody. Důležité je také vědět, že DPP nepodléhá registraci na úřadu práce. To znamená, že nemusíte úřadu práce hlásit, že jste na DPP začali pracovat. I přesto je ale vhodné o této skutečnosti informovat svého zprostředkovatele na úřadu práce, abyste předešli případným nedorozuměním.

dpp úřad práce

Dohoda o provedení práce, registrovaná na úřadu práce, je jako most mezi studiem a kariérou - krátký, ale důležitý krok.

Zdeněk Kovář

Povinnosti zaměstnavatele

Zaměstnavatel má v souvislosti s dohodou o provedení práce (DPP) a Úřadem práce ČR určité povinnosti. V případě, že s vám zaměstnanec na DPP pracuje pro vás a zároveň je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, jste povinni tuto skutečnost oznámit Úřadu práce nejpozději v den nástupu zaměstnance do práce. Tuto informaci není nutné hlásit, pokud odměna z dohody nepřesáhne 10 000 Kč. Zaměstnavatel není povinen registrovat DPP na Úřadu práce, pokud odměna z dohody nepřesahuje 10 000 Kč hrubého za měsíc. Tato povinnost se vztahuje na všechny zaměstnavatele, bez ohledu na jejich velikost či právní formu. Cílem této povinnosti je především kontrola ze strany Úřadu práce, zda DPP není zneužívána k obcházení pracovněprávních předpisů. V případě porušení této povinnosti hrozí zaměstnavateli pokuta. Pamatujte, že dodržování povinností je klíčové pro bezproblémový průběh pracovního poměru a předcházení případným sankcím.

Povinnosti brigádníka

Brigádník, který pracuje na základě dohody o provedení práce (DPP) a jehož mzda nepřesahuje 10 000 Kč měsíčně, se nemusí registrovat na Úřadu práce ČR. I přesto má brigádník určité povinnosti, které musí dodržovat. Mezi ně patří:

Vlastnost Dohoda o provedení práce (DPP)
Maximální rozsah práce 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele
Povinné odvody Zdravotní a sociální pojištění hradí zaměstnavatel z odměny, pokud je hrubá mzda vyšší než 10 000 Kč
Daň z příjmu Srážková daň 15% nebo možnost zdanění dle klasické sazby daně z příjmu
Registrace na Úřadu práce Není povinná, ale je možná

Dodržování pracovní doby a pracovní kázně stanovené zaměstnavatelem.

dpp úřad práce

Plnění pracovních úkolů svědomitě a v souladu s pokyny nadřízeného.

Dodržování bezpečnostních předpisů a předpisů protipožární ochrany.

Oznámení případné pracovní neschopnosti zaměstnavateli v souladu se zákoníkem práce.

Předání všech pracovních materiálů a pomůcek zaměstnavateli po skončení práce.

V případě, že brigádník poruší své povinnosti, může mu zaměstnavatel udělit sankce, jako je například napomenutí, snížení odměny nebo i ukončení DPP.

Registrace DPP na ÚP

Pokud jste registrovaní na Úřadu práce ČR a uvažujete o sjednání dohody o provedení práce (DPP), je důležité vědět, jaký dopad to bude mít na vaši podporu v nezaměstnanosti a zda je nutné DPP na ÚP registrovat.

Obecně platí, že DPP registrovat na ÚP nemusíte. Výjimku tvoří situace, kdy si chcete přivydělat k poskytované podpoře a zároveň si zachovat status uchazeče o zaměstnání. V takovém případě je nutné o DPP informovat ÚP a doložit mu kopii podepsané dohody.

Důležité je si uvědomit, že příjem z DPP může ovlivnit výši vaší podpory. Pokud si vyděláte méně než polovinu minimální mzdy, podpora vám nebude krácena. V případě, že si vyděláte více, bude vám podpora poměrně snížena. Vždy je proto vhodné se informovat o konkrétních podmínkách na vašem ÚP.

Důležité termíny pro registraci

Pro bezproblémovou registraci dohody o provedení práce (DPP) na Úřadu práce ČR je důležité mít na paměti několik termínů. DPP musí být nahlášena nejpozději v den nástupu osoby do práce. Zmeškání tohoto termínu může mít za následek pokutu. Pro registraci DPP je nutné dodat na Úřad práce podepsanou dohodu oběma stranami - zadavatelem i vykonavatelem práce. Dále je potřeba doložit doklad totožnosti a další dokumenty, které si Úřad práce vyžádá. Pozor, registrace DPP není automatická a Úřad práce má na její vyřízení lhůtu 30 dnů. Během této doby může Úřad práce provést kontrolu u zadavatele práce.

Potřebné dokumenty

Pro registraci dohody o provedení práce na Úřadu práce není potřeba dokládat žádné dokumenty. Registraci dohody o provedení práce na Úřadu práce provádí výhradně zaměstnavatel, a to prostřednictvím elektronické služby „Registrace DPČ/DPP“. Zaměstnavatel musí mít pro registraci dohody zřízenou datovou schránku a elektronický podpis. Zaměstnanec nemusí na Úřad práce nic hlásit ani dokládat. V případě, že si nejste jistí správným postupem, neváhejte se obrátit na příslušnou pobočku Úřadu práce, kde vám rádi poskytnou bližší informace.

dpp úřad práce

Zdravotní a sociální pojištění

Pokud se chystáte uzavřít dohodu o provedení práce (DPP) a nejste si jisti svými povinnostmi ohledně zdravotního a sociálního pojištění, je důležité znát základní pravidla. V případě DPP se na ně vztahují specifické podmínky.

Při DPP se na vás vztahuje povinnost platit zdravotní a sociální pojištění pouze tehdy, pokud vaše měsíční odměna z DPP přesáhne 10 000 Kč. Pokud vaše odměna tuto hranici nedosáhne, nemusíte na úřad práce nic hlásit a veškeré odvody za vás hradí zaměstnavatel.

V situaci, kdy vaše odměna z DPP přesáhne 10 000 Kč, stáváte se tzv. zaměstnancem s příjmem nad stanovenou měsíční částku a vznikají vám povinnosti jak vůči zdravotní pojišťovně, tak i Správě sociálního zabezpečení. V takovém případě je nutné zaregistrovat DPP na úřadu práce.

Daň z příjmu u DPP

Pokud máte uzavřenou dohodu o provedení práce (DPP) a váš příjem z ní nepřesáhne 10 000 Kč za měsíc od jednoho zaměstnavatele, nemusíte z ní odvádět daň z příjmů. Zaměstnavatel za vás odvede pouze zdravotní a sociální pojištění. V případě, že váš příjem z DPP přesáhne 10 000 Kč, odvádí se daň z příjmů standardním způsobem.

I když se daň z příjmů z DPP do 10 000 Kč neplatí, je nutné tuto dohodu zaregistrovat na Úřadu práce. Registrace DPP na Úřadu práce slouží k evidenci smluv a k ochraně vašich práv. Zaměstnavatel je povinen DPP zaregistrovat do 3 dnů od jejího uzavření.

Pokud si nejste jistí, zda se na vás vztahuje povinnost platit daň z příjmů z DPP, obraťte se na finanční úřad nebo na odborníka na daně.

Ukončení DPP

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbenou formou krátkodobé spolupráce. Pokud jste registrovaní na Úřadu práce a máte zájem o DPP, je důležité vědět, jak ji správně ukončit a jaké povinnosti s tím souvisí. Ukončení DPP se řídí zákoníkem práce a může proběhnout třemi způsoby: dohodou obou stran, uplynutím sjednané doby nebo výpovědní lhůtou. V případě, že DPP ukončíte předčasně bez udání důvodu, může vám být ze strany Úřadu práce zkrácena doba pobírání podpory v nezaměstnanosti. Po ukončení DPP je nutné doručit na Úřad práce potvrzení od zaměstnavatele o délce trvání a výši výdělku. Na základě těchto informací Úřad práce posoudí váš nárok na podporu a případně ji upraví.

dpp úřad práce

Časté dotazy k DPP

Mnoho lidí si klade otázku, zda je nutné registrovat dohodu o provedení práce (DPP) na Úřadu práce ČR. Odpověď zní: ne, není to nutné. DPP se na rozdíl od dohody o pracovní činnosti na Úřadu práce neregistruje. Zaměstnavatel má pouze evidenční povinnost, to znamená, že si musí vést evidenci o uzavřených DPP. Důležité je pamatovat na limit 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele. Pokud byste u něj pracovali na DPP déle, než je tento limit, hrozí vám pokuta. V případě pochybností se vždy obraťte na Úřad práce ČR, kde vám rádi poskytnou bližší informace.

Užitečné kontakty

Pro více informací o dohodě o provedení práce a její registraci na Úřadu práce se můžete obrátit na následující kontakty:

Informační linka Úřadu práce ČR: Telefonní číslo: +420 800 77 99 00. Zde vám operátoři poskytnou základní informace o problematice dohod o provedení práce, jejich podmínkách a registraci.

Webové stránky Úřadu práce ČR: www.uradprace.cz. Na stránkách naleznete podrobné informace o dohodách o provedení práce, včetně vzorové smlouvy a návodu, jak ji správně vyplnit. Dále zde najdete kontakty na jednotlivé pobočky Úřadu práce.

Osobní návštěva pobočky Úřadu práce: Doporučujeme si předem domluvit schůzku s pracovníkem Úřadu práce, abyste měli jistotu, že se vám bude moci věnovat.

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: právo